PROFILE

TEAM

İlker ERTUĞRUL | M.Sc. Architect / Co-Founding Partner
İnan KARAÇAY | Urban Designer / Co-Founding Partner
Ayşegül YALÇIN | M.Sc. Architect / Project Partner

thanks for their contributions

Prof.Dr.Adnan KaplanLandscape Architect
Ali Talha KoçArchitect
Amber EroyanUrban Planner
Aysel CeylanLandscape Architect
Başak EnuysalArchitect
Bengi AltunayArchitect
Deniz AkmanM.Sc.Landscape Architect
Devrim KaraçayArtist
Elif ToramanLandscape Architect
Fahmi ArdiM.Sc.Landscape Architect
GTL Kassel
M. Kadri SavaşArchitect
Songül GedikArchitect
Şermin ŞentürkArchitect-Intern
Tuna ŞensuArchitect
Zafer BaştuğCivil Engineer
Zeynep ObaM.Sc.Architect
 

ABOUT

The CDS was founded as a studio which touches on many aspects of, especially scale of Urban Design and Architecture, design discipline in Istanbul by İlker ERTUĞRUL and İnan KARAÇAY.

The studio aims to create/produce unique designs that reflect universal resources/knowledge to results of regional analysis  by interacting internationalprofessional focuses. In this case, CDS approaches each subjects of design by different critical perspectives.

CRITICAL DESIGN STUDIO offers all about Design and Planning process, such as concept design, final design, application projects, detail projects, estimation, quantities and tender dossier so all phases of design to construction.

 

Kentsel tasarım ve mimari ölçekler başta olmak üzere tasarım disiplininin birçok noktasına dokunan bir atölye olarak, İlker ERTUĞRUL ve İnan KARAÇAY tarafından İstanbul’da kurulmuştur.

Uluslararası mesleki odaklarla etkileşerek evrensel bilgiyi bölgesel analiz sonuçlarına yansıtan ve bu şekilde özgün tasarımlar ortaya çıkarma hedefiyle çalışan atölye, her iş konusuna ayrı bir eleştirel gözle yaklaşmaktadır.

CRITICAL DESIGN STUDIO, konsept tasarımdan kesin proje, uygulama projeleri ve sistem detayları ile keşif, metraj ve ihale dosyalarına kadar projelendirme süreçlerine bir bütün olarak yaklaşmanın yanı sıra, uygulama, kontrol ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

 

IS A REGISTERED TRADEMARK OF
CDS Urban Design & Architecture Ltd.